Sâmbătă, 7 septembrie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat comunitatea ortodoxă din Coplean, Protopopiatul Dej, județul Cluj, cu prilejul sfințirii capelei mortuare din localitate.

De la ora 14:30, Părintele Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de clerici, a sfințit capela mortuară din localitate. Aceasta a fost edificată cu sprijinul Primăriei Comunei Cășeiu, de care aparține administrativ-teritorial localitatea Coplean.

Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul Dejului – preotul Ioan Buftea, parohul comunității – preotul Mircea Dragoș, precum și alți preoți invitați.

La finalul slujbei, Mitropolitul Andrei a rostit un cuvânt de învățătură și a arătat utilitatea unei capele mortuare pentru comunitate. De asemenea, ierarhul i-a felicitat pe toți cei implicați în viața și activitățile parohiei. Astfel, Înaltpreasfinția Sa i-a acordat preotului paroh Mircea Dragoș „Gramata Mitropolitană însoțită de Sfânta Scriptură, cartea de căpătâi a credinciosului”, iar primarului comunei Cășeiu, Silviu Boldor, i-a oferit Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru mireni.

De asemenea, alocuțiuni au rostit preotul paroh Mircea Dragoș și primarul Silviu Boldor.

La slujbă au participat oficialități locale și numeroși credincioși din sat.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului