Marți, 24 septembrie 2024, s-au împlinit 80 de ani de la Masacrul de la Hărcana, atunci când 18 persoane, majoritatea copii, au fost ucise de trupele horthyste aflate pe teritoriul Transilvaniei.

În amintirea acestor martiri, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului a oficiat astăzi, începând cu ora 12, slujba Parastasului în Biserica Parohiei Ortodoxe “Înălțarea Domnului” – Turda-Hărcana.

În cuvântul comemorativ, ierarhul a subliniat principalele semnificații care se desprind din jertfa victimelor războaielor:

„Trei idei rămân de la această comemorare a martirilor de la Hărcana. În primul rând, Dumnezeu se odihnește în mucenicii Săi, care-și lasă osemintele peste tot în lumea aceasta. Ce înseamnă că se odihnește? Înseamnă că le primește jertfa care seamănă foarte bine cu jertfa pe care El Însuși a făcut-o pe Cruce pentru noi toți care eram vinovați, El nevinovat fiind. De aici, vedem că martirii sunt nevinovați, însă suferă martiriul pentru vinovați, pentru noi, pentru ceilalți, pentru restul lumii. În al doilea rând, este foarte important să înțelegem că Evanghelia este una a iertării: “Iartă-le, Doamne, că nu știu ce fac!”. Însă, pentru a putea ierta, avem nevoie de prezența harului lui Dumnezeu. Iertarea nu este omenească, ci este dumnezeiască. În al treilea rând, am zis că, din cauza faptului că noi înșine, într-un fel sau altul, suntem agresori și nu doar victime, făcând foarte mult rău, cred că și această zi de comemorare, ca orice altă zi de acest tip, trebuie să se trăiască cu foarte multă pocăință pentru cei care au fost agresori și pentru noi, totodată, în așa fel încât Dumnezeu să schimbe lumea aceasta, să schimbe viziunea noastră asupra lumii și să ne facă ca aceste momente să fie o lecție, o pedagogie de “Așa nu!” și să nu se mai întâmple niciodată. Toți avem loc pe acest pământ! Evanghelia ne învață acest lucru, Domnul îi primește pe toți, indiferent de ce apartenență am fi. Această zi o petrecem cu rugăciune și, în același timp, cu pocăință, gândindu-ne la cei care și-au lăsat sângele pe acest pământ, sfințindu-l”, a spus Preasfințitul Părinte Benedict.

Alături de ierarh s-au rugat mai mulți preoți, printre care protopopul de Turda, preotul Alexandru Rus, parohul Bisericii “Înălțarea Domnului” – Turda-Hărcana, preotul Popa Sebastian-Liviu și alți preoți invitați. De asemenea, au luat parte la eveniment și oficialități locale și mai mulți credincioși ai parohiei.

În continuare, de la ora 13, în fața Crucii amplasate în apropierea locului masacrului, a avut loc o depunere de coroane. Și aici, ierarhul a rostit o rugăciune în memoria celor adormiți.

Scurt istoric

Între 5 septembrie și 4 octombrie 1944 în Turda și împrejurimile ei, armatele română și sovietică duceau lupte grele cu armatele maghiaro-germane. Acestea din urmă au declanșat o contraofensivă cu scopul de a-și reface apărarea pe lanțul Carpaților Răsăriteni și Meridionali. Până la data de 8 octombrie 1944, Turda a căzut sub ocupația maghiaro-germană, mulți locuitori refugiindu-se spre comuna Unirea, unii ajungând până în Sibiu.

În această perioadă, o formațiune horthystă a fost cantonată în zona locuinței etnicului maghiar Moldvay din Hărcana. Românii civili, pentru a evita iminenta luptă dintre cele cele două armate, s-au refugiat pe dealurile din apropiere și în zona cantonului de la Petrilaca, sub un pod feroviar. Au fost descoperiți de către horthyștii conduși de către ofițerul Racz Pișta și uciși cu sânge rece.

Trupurile martirilor au rămas în acea groapă în care au fost incendiate, până în data de 9 octombrie, când trupele române au pătruns în teritoriu.

Numele celor 18 persoane masacrate:

• Costea Lucreția -36 ani;
  • Vasile- 6 ani;
  • Victoria – 5 ani.
  • Forgaci Ana – 22 ani;
  • Ana -3 ani;
  • Ioan – 7 săptămâni.
  • Lascău Ioan -35 ani;
  • Frasina- 31 ani;
  • Maria – 18 ani;
  • Ioan – 10 ani;
  • Ana – 9 ani;
  • Frăsina – 7 ani;
  • Susana – 5 ani;
  • Ana – 2 ani.
  • Sălăgean Carolina -33 ani;
  • Maria – 8 ani;
  • Grigore – 5 ani;
  • Ana – 3 ani.

În acest mod, martirii de la Hărcana se înscriu în rândul victimelor masacrate în timpul arondării Ardealului de Nord în urma Dictatului de la Viena, alături de cele de la Ip, Treznea și Moisei.

Lângă Catedrala Ortodoxă din Turda a fost ridicat un monument în amintirea eroilor martiri de la Hărcana.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Dragoș Stroian