În Duminica a 21-a după Rusalii (Pilda semănătorului – a Sfinților Părinți de la Sinodul al VII-lea Ecumenic), 13 octombrie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a slujit la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca. Cu acest prilej, la finalul Liturghiei, ierarhul a săvârșit slujba Parastasului la trei ani de la trecerea la cele veșnice a Preasfințitului Părinte Vasile Flueraș, Episcop emerit și fost Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, cu titulatura „Someșanul”, în perioada 1998-2019, care a trecut la Domnul în data de 8 octombrie 2021.

De la ora 10:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte clerici de la Centrul Eparhial, slujitori ai Catedralei și părinți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din municipiu, în frunte cu exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului – arhim. Dumitru Cobzaru și decanul facultății – arhim. prof. univ. dr. Teofil Tia.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, în care a fost ilustrată pilda semănătorului, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Cuvinte responsabile și cuvinte iresponsabile”, în cadrul căruia a explicat că bârfele și cuvintele iresponsabile pot dărâma, în timp ce cuvintele responsabile pot zidi. Ierarhul a punctat și patru cauze pentru care cuvântul lui Dumnezeu nu rodește în viața noastră.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu.

La finalul slujbei, pentru implicarea activă în viața Bisericii și a comunității, în semn de prețuire și recunoștință, Mitropolitul Andrei a acordat „Crucea Transilvană” pentru mireni, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului, domnului Mircea Abrudean, secretar general al Guvernului României, cu rang de ministru.

La Sfânta Liturghie au luat parte numeroși credincioși clujeni și oameni de cultură, iar o parte din cei prezenți au participat la slujbă în fața Catedralei din Piața Avram Iancu, rugându-se alături de ierarh pentru cei aflați în necazuri și suferințe, pentru încetarea războaielor, pentru pacea, sănătatea și mântuirea lumii.

Slujba Parastasului

La finalul Liturghiei, Mitropolitul Andrei a săvârșit slujba Parastasului pentru Episcopul Vasile Flueraș (Someșanul), de la a cărui trecere la cele veșnice s-au împlinit marți, 8 octombrie, trei ani.

Cu această ocazie, Părintele Mitropolit Andrei a evocat personalitatea blândului și bunului ierarh, de vrednică amintire, subliniind că a fost „un om dăruit de Dumnezeu cu multă credință, răbdare și devotament misionar”.

După slujba Parastasului, la mormântul Preasfințitului Părinte Vasile, din cripta de la demisolul Catedralei, IPS Andrei a fost oficiat un trisaghion.

La evenimentul comemorativ au participat numeroși credincioși clujeni, clerici, oameni de cultură, tineri, precum și ucenici și fii duhovnicești de-ai Episcopului Vasile Flueraș.

Scurtă biografie

Preasfinţitul Părinte Vasile s-a născut în data de 30 decembrie 1948, în municipiul Cluj-Napoca. A fost hirotonit întru preot în anul 1976. Din vara anului 1998, în urma propunerii Mitropolitului Bartolomeu, a fost numit Episcop-vicar al Eparhiei Vadului, Feleacului și Clujului şi hirotonit întru arhiereu în 15 august 1998, la Mănăstirea Nicula, de către un sobor de ierarhi, în frunte cu Patriarhul Teoctist Arăpașu.

Ca ierarh a sfințit și resfințit numeroase biserici și mănăstiri. De asemenea, a desfășurat o bogată activitate social-misionară, fiind decorat de președintele României, în februarie 2004, cu Ordinul Meritul Cultural în grad de Comandor. Pe parcursul celor peste 20 de ani în care a fost Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului (1998-2019), ierarhul a coordonat activitatea social-misionară a eparhiei, implicându-se cu suflet în proiectele destinate celor aflați în suferință. Printre cele mai importante proiecte ale Preasfinției Sale se numără Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din Cluj-Napoca, inițiat în anul 2009, ctitoria de suflet a ierarhului.

În luna septembrie 2014, ierarhul a suferit un accident vascular cerebral. La finalul anului 2019, s-a retras din activitatea administrativă, continuându-și pe mai departe activitatea pastoral-misionară și duhovnicească. După o lungă suferință, a trecut la Domnul în ziua de vineri, 8 octombrie 2021, fiind înmormântat în cripta ierarhilor, aflată la demisolul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, unde își doarme somnul de veci alături de Episcopul Nicolae Ivan, Arhiepiscopul Teofil Herineanu și Mitropolitul Bartolomeu Anania. Biografia detaliată poate fi consultată AICI

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului