În ajunul prăznuirii Nașterii Maicii Domnului, sâmbătă, 7 septembrie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, i-a binecuvântat pe membrii din Liga Tinerilor Creștini Ortodocși Români – filiala Dej (LTCOR Dej), cu prilejul aniversării a 20 de ani de la înființarea asociației.

De la ora 10:00, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dej (Parohia Dej II), Înaltpreasfinția Sa, înconjurat de un sobor de clerici, a oficiat Sfânta Liturghie și a mulțumit lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra LTCOR Dej. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul Dejului – preotul Ioan Buftea, starețul Mănăstirii „Sfinții 40 de Mucenici” – Memorialul Gherla – protos. Grigorie Benea, starețul Mănăstirii Dâncu – protos. Cleopa Dobocan, preotul Vlad Cristian Todoran – coordonatorul Ligii Tinerilor Creștini Ortodocși Români – filiala Dej (LTCOR Dej) și responsabilul cu activitățile de tineret din Protopopiatul Dej, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Buni oșteni ai lui Hristos”, în cadrul căruia a subliniat importanța formării religioase a tinerilor, oferindu-le sfaturi duhovnicești și îndemnuri de a rămâne apropiați de valorile creștine. Totodată, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe membrii LTCOR Dej pentru activitatea lor misionară și pentru contribuția la propovăduirea credinței în comunitatea locală.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de tineri din LTCOR Dej, coordonați de preotul Cătălin-Alexandru Feier, parohul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Dej (Parohia Dej II). La chinonic, tinerii ai interpretat pricesne.

La finalul slujbei, în semn de apreciere și recunoștință, pentru bogata activitate pastoral-misionară și pentru implicarea sa activă în viața tinerilor, Părintele Arhiepiscop și Mitropolit Andrei l-a hirotesit iconom stavrofor, cu dreptul de a purta crucea pectorală, pe preotul Vlad Cristian Todoran – coordonatorul LTCOR Dej și responsabilul cu activitățile de tineret din Protopopiatul Dej. De asemenea, tuturor copiilor și tinerilor prezenți, ierarhul le-a oferit cărți duhovnicești.

Inspectorul patriarhal responsabil pentru relația cu ONG-urile și tineretul, Mihai Paraschiv, a rostit o alocuțiune și a transmis mesajul de binecuvântare al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Din partea Părintelui Patriarh Daniel, acesta a oferit Ligii Tinerilor Creștini Ortodocși Români – filiala Dej Diploma Omagială 2024 – Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor, cu medalie.

La rându-i, părintele Vlad Cristian Todoran a mulțumit ierarhului, oficialităților, celor prezenți și tuturor celor ce s-au implicat și se implică în activitățile asociației. În semn de prețuire și recunoștință, acesta i-a oferit Înaltpreasfinției Sale o icoană cu Maica Domnului.

La slujbă au participat autorități civile și militare, alături de numeroși tineri și credincioși dejeni, o parte fiind îmbrăcați în straie populare. Mulți dintre cei prezenți au participat la Liturghie în fața lăcașului de cult.

Scurt istoric

Liga Tinerilor Creștini Ortodocși Români – filiala Dej (LTCOR Dej) a fost înființată la începutul anului 2004, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania, de către părintele Grigorie Benea, actualmente starețul Mănăstirii „Sfinții 40 de Mucenici” – Memorialul Gherla.

Această asociație de tineret este destinată adolescenților și tinerilor care doresc să se implice activ în viața spirituală și socială a comunității Bisericii. Scopul principal al Ligii este de a forma și educa tinerii în spiritul valorilor creștin-ortodoxe, oferindu-le un cadru în care să se dezvolte din punct de vedere duhovnicesc, moral și social.

Prin diverse activități misionare, culturale, educative și sociale, LTCOR Dej urmărește să apropie tinerii de Biserică, să îi ajute să își construiască o relație puternică cu Dumnezeu și să devină oameni de caracter și mădulare vii ale Bisericii lui Hristos.

„În cei 20 de ani de la înființare, LTCOR Dej a fost un spațiu de comuniune, unde tinerii au avut oportunitatea de a se întâlni, de a se sprijini reciproc și de a învăța cum să trăiască și să mărturisească credința creștină în lumea de astăzi. Pe lângă participarea la Sfintele Liturghii și la alte slujbe bisericești, asociația organizează tabere, conferințe, pelerinaje și acțiuni caritabile, toate având menirea de a promova dragostea de Dumnezeu și de aproapele, precum și de a întări legăturile dintre tinerii creștini”, a spus părintele Vlad Cristian Todoran – coordonatorul LTCOR Dej și responsabilul cu activitățile de tineret din Protopopiatul Dej.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului