Anul acesta se împlinesc 90 de ani de la trecerea la cele veșnice a Episcopului Nicolae Ivan (1855–1936), ctitorul Eparhiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului și Clujului.
Pentru a păstra vie memoria acestui ierarh providențial al Bisericii Ortodoxe Române, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului,Institutul de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române, Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” și Asociația Culturală Ortodoxă „Nicolae Ivan” vă invită marți, 3 februarie 2026, de la ora 10.00, la Muzeul Mitropoliei Clujului, la Sesiunea științifică intitulată „Episcopul Nicolae Ivan la nouă decenii de la trecerea la Domnul”.
Vor lua cuvântul, în calitate de organizatori: Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Prof. univ. dr. Ioan Bolovan, directorul Institutului de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române și președintele Asociației Culturale Ortodoxe „Nicolae Ivan”, Arhim. prof. univ. dr. Teofil Tia, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă, și Prof. univ. dr. Adrian Opre, decanul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației și vicepreședinte al Asociației Culturale Ortodoxe „Nicolae Ivan”.
În cadrul sesiunii, vor susține comunicări: CȘ II diac. dr. Mircea-Gheorghe Abrudan, de la Institutul de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române și pr. lect. univ. dr. Cosmin Cosmuța, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
Episcopul Nicolae Ivan a reîntemeiat la data de 6 decembrie 1921 Eparhia Vadului, Feleacului și Clujului, pe vechile rădăcini ale centrelor ecleziastice medievale de la Feleac și Vad, lăsând posterității Catedrala din inima Clujului, o Academie Teologică, o Tipografie, reședința eparhială, revista „Renașterea”, dar, în primul rând, împlinirea unui vis de veacuri al românilor ortodocși ardeleni, care și-au dorit un ierarh al lor.

