dÎn ajunul prăznuirii Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, cea întocmai cu Apostolii, luni, 21 iulie 2025, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a slujit la Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena” din satul natal, Oarța de Sus, județul Maramureș, cu prilejul hramului așezământului monahal.
De la ora 9:30, la Altarul de vară al așezământului monahal, Mitropolitul Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, alături de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: vicarul administrativ al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului – arhimandritul Casian Filip, consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol al Arhiepiscopiei Clujului – arhidiaconul Claudiu Grama, secretarul eparhial al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Eugen Adrian Truța, protopopul Dejului – preotul Ioan Buftea, starețul Mănăstirii Oarța de Sus – ieromonahul Efrem Gogea, duhovnicul Mănăstirii Cormaia – protosinghelul Nicodim Sîngeorzan, duhovnicul Mănăstirii Țeghea – protosinghelul Sebastian Draguțan, parohul din Oarța de Sus – preotul Dumitru Vlad și alți preoți invitați.
După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură despre importanța și rolul femeii creștine în propovăduirea Evangheliei, pornind de la modelul Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, numită cea întocmai cu apostolii, deoarece a fost cea dintâi care a primit vestea Învierii și a vestit-o ucenicilor. Ierarhul a subliniat importanța propovăduirii credinței prin fapte concrete, evidențiind în mod special rolul femeilor și al mamelor creștine, cărora le-a fost încredințat darul de a sădi, prin exemplul personal și prin educație, credința și înțelepciunea în inimile copiilor.
„Vă îndemn să fiți purtătoare de mir și propovăduitoare ale lui Hristos într-o lume care se secularizează”, a spus Mitropolitul Clujului.
Răspunsurile liturgice au fost date de corul „Theotokos” din Oarța de Sus, format din copii și tineri din localitate și împrejurimi, coordonat de ierodiaconul Onisim Pleșa de la Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus. La chinonic, corul „Theotokos” și trei frați, alături de tatăl lor, au interpretat mai multe pricesne.
La finalul slujbei, părintele stareț Efrem Gogea, în calitate de gazdă, a mulțumit ierarhului, preoților slujitori, precum și tuturor credincioșilor veniți să o cinstească pe Sfânta Mironosiță Maria Magdalena.
Totodată, Mitropolitul Andrei și-a exprimat bucuria de a participa și în acest an la hramul mănăstirii, iar tuturor tinerilor și copiilor prezenți le-a oferit cărți duhovnicești.
Slujba de hram a fost oficiată în prezența oficialităților locale și județene, precum și a numeroși credincioși și fii ai satului, mulți fiind îmbrăcați în straie populare specifice zonei.
Scurt istoric
Localitatea Oarța de Sus este atestată documentar în anul 1391, iar prima mențiune a unei biserici în zonă este din anul 1723.
Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus, aflată la granița cu trei județe: Maramureș, Satu Mare și Sălaj, a fost înființată în anul 2012, la inițiativa Părintelui Mitropolit Andrei.
Primul hram a fost sărbătorit la data de 22 iulie 2012, în ziua de prăznuire a Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, când, la finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Andrei a pus piatra de temelie pentru noua biserică. În mai puțin de un an, cu sprijinul unor oameni de bine, au fost ridicate biserica de lemn și casa monahală.
În anul 2013, pe cheltuiala Părintelui Mitropolit Andrei, de la turnătoria Grassmayr din Innsbruck, Austria, s-a achiziționat un clopot de aproximativ 200 kg, care a fost așezat în turnul-clopotniță. În anul 2014, pentru buna desfășurare a slujbelor arhierești, a fost construit un Altar de vară, iar în anul 2015, crucea veche de fier, de pe coama dealului, a fost înlocuită cu una sculptată în lemn.
Biserica așezământului monahal a fost sfințită în data de 25 iulie 2021, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, împreună cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei. La evenimentul târnosirii a participat și vrednicul de pomenire Episcop Vasile Flueraș (Someșanul).
În prezent, se lucrează la noua casă de oaspeți, edificiu aflat în curs de finalizare.
Obștea mănăstirii, condusă de starețul Efrem Gogea, este formată din viețuitori veniți de la fosta Mănăstire „Sfânta Maria Skobțova” din Alba Iulia. Întocmai viețuirii lor ascetice din precedenta vatră monahală, adică fără energie electrică sau gaz natural, aceștia au ales aceeași cale a nevoinței. Misiunea lor aparte se adresează și iubitorilor de muzică rock, care au descoperit, în liniștea fostei pășuni a satului, devenită mănăstire, armoniile interioare ale credinței.
Din punct de vedere jurisdicţional, așezământul monahal aparține de Protopopiatul Chioar din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului.
Mai multe fotografii AICI
Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului
