Arhiepiscopia Ortodoxă a Vadului, Feleacului și Clujului, în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă și Colegiul Ortodox „Mitropolitul Nicolae Colan” din Cluj-Napoca, organizează o nouă serie de pregătire a cântăreților bisericești.

Calendarul cursurilor:

• Modulul I: 12 octombrie 2024 – 7 decembrie 2024, în fiecare sâmbătă
  • Modulul II: 11 ianuarie 2025 – 1 martie 2025, în fiecare sâmbătă
  • Modulul III: 3 mai 2025 – 7 iunie 2025, în fiecare sâmbătă

Acte necesare pentru înscriere:

• Dosar plic
  • Copie după certificatul de naștere și cartea de identitate
  • Certificatul de botez
  • Recomandare din partea preotului paroh
  • Cerere tip adresată IPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei pentru obținerea binecuvântării (candidații din alte Eparhii vor aduce binecuvântarea ierarhului de care aparțin)
  • Copie simplă după actele de studii
  • Dosarul va fi depus personal la Secretariatul Centrului Eparhial
  • Chitanța care face dovada achitării taxei de 900 de lei (taxa se va plăti la Casieria Arhiepiscopiei Clujului)

Înscrierea cursanților se va face în perioada 2 septembrie – 9 octombrie 2024, la Secretariatul Centrului Eparhial din Cluj-Napoca.

Aceste cursuri au ca scop o mai bună pregătire a candidaților pentru cântarea omofonă și familiarizarea lor cu cântările din cadrul slujbelor oficiate în cultul creștin-ortodox. Cursurile vor fi susținute de cadrele didactice ale celor două instituții de învățământ.

Autor: Pr. Cornel Coprean – Consilierul cultural al Arhiepiscopiei Vadului, Felacului și Clujului