Marți, 8 octombrie 2024, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, a avut loc consfătuirea anuală a profesorilor de religie din județul Cluj. Evenimentul s-a desfășurat în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, și a Înaltpreasfințitului Părinte Pantelimon, Mitropolitul Veriei, Naousei și Kampaniei. În cadrul întâlnirii au fost analizate activitățile educaționale și de formare religioasă a elevilor și au fost prezentate reperele metodologice pentru disciplina Religie.

Ședința de lucru, care a debutat la ora 16:00 în aula facultății din Campusul Universitar „Nicolae Ivan”, a fost deschisă de Părintele Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, care a rostit un cuvânt de binecuvântare și le-a adresat cadrelor didactice câteva sfaturi duhovnicești, subliniind importanța misiunii unui dascăl de vocație, în special a profesorului de religie. La finalul întâlnirii, ierarhul le-a dăruit tuturor cartea „Trupul și banul”, apărută la Editura Renașterea a Arhiepiscopiei Clujului, fiind semnată de Înaltpreasfinția Sa.

Un cuvânt duhovnicesc a rostit și Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Pantelimon, care a vorbit despre sistemul de învățământ din Grecia, evidențiind particularitățile și provocările cu care se confruntă. De asemenea, a vorbit despre viața și modul în care l-au mărturisit pe Hristos Sfântul Apostol Toma și Sfântul Ierarh Luca al Crimeei, ale căror moaște le-a adus spre închinare, în aceste zile, la Biserica „Sfântul Apostol Toma” din Cluj-Napoca.

Părintele lect. univ. dr. Liviu Vidican-Manci, directorul Colegiului Ortodox „Mitropolitul Nicolae Colan” din Cluj-Napoca și cadru universitar al Facultății de Teologie Ortodoxă din oraș, în calitate de invitat special al întâlnirii, a susținut o prelegere pe tema „Cateheza parohială și ora de Religie la un secol de învățământ teologic clujean”. Acest subiect a fost ales în contextul aniversării, în acest an, a 100 de ani de la înființarea Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

Alocuțiuni au mai rostit: conf. univ. dr. Vasile Timiș, inspector general în cadrul Ministerului Educației Naționale şi Cercetării Ştiinţifice, prof. Anca Cristina Hodorogea, inspectorul școlar general adjunct al județului Cluj, precum și inspectorul școlar pentru disciplina religie din cadrul ISJ Cluj, preotul prof. Marian Sidon, care a prezentat câteva aspecte de ordin administrativ. Au fost prezentate precizări privind noua lege a învățământului preuniversitar, aplicarea curriculumului național, proiectarea curriculară conform structurii anului școlar 2024-2025, formarea continuă a profesorilor de religie. De asemenea, au fost aduse în discuție acțiuni viitoare, programele școlare actuale, organizarea cercurilor metodice, precum și organizarea și desfășurarea competițiilor școlare specifice disciplinei Religie etc.

La consfătuire au participat cei peste 150 de profesori de religie din județul Cluj, atât cei care predau religia ortodoxă, precum și profesorii tuturor confesiunilor existente la nivelul județului Cluj. De asemenea, au mai luat parte decanul Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, arhim. prof. univ. dr. Teofil Tia, și clericii care îl însoțesc în România pe Mitropolitul Pantelimon: arhimandritul Sosipatru Pitoulias, arhimandritul Panteleimon Papaemmanouil și arhidiaconul Kosmas Karagiannis.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului