În Duminica a 10-a după Rusalii (a vindecării lunaticului; începutul anului bisericesc), 1 septembrie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul comunității parohiale din Câțcău, județul Cluj.

Cu acest prilej, Părintele Mitropolit a sfințit noua clopotniță din curtea bisericii parohiale, dar și clopotul care îi va chema pe credincioși la rugăciune.

În continuare, la Altarul de vară din curtea bisericii, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul Dejului – preotul Ioan Buftea, starețul Mănăstirii Nicula – arhim. Nicolae Moldovan, preotul paroh Ioan Mărginean, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Credință tare”,  în cadrul căruia a oferit mai multe exemple din Sfânta Scriptură de credință tare și statornică în mila și ajutorul Bunului Dumnezeu. Ierarhul a punctat și faptul că, din lipsa credinței, multe dintre rugăciunile noastre nu sunt ascultate.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de teologi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. La chinonic, corul parohiei și surorile Andreea și Maria Pavelean au interpretat pricesne.

La finalul slujbei, pentru întreaga activitate pastoral-misionară și administrativă desfășurată în cei 47 de ani de slujire sacerdotală, dintre care 41 de ani în Parohia Câțcău, IPS Părinte Andrei l-a felicitat pe preotul paroh Ioan Mărginean, care și-a dedicat întreaga viață slujirii lui Dumnezeu și aproapelui. Acesta urmează a se pensiona, retrăgându-se din activitatea administrativă, dar continuându-și pe mai departe misiunea sacerdotală.

La rându-i, preotul paroh Ioan Mărginean a mulțumit ierarhului, oficialităților, celor prezenți și tuturor celor care l-au sprijinit în cei aproape 50 de ani de slujire, menționând că va rămâne în continuare implicat în toate activitățile și proiectele comunității. De asemenea, în cuvântul său a evocat satul natal Măluț, anii de școală, dar și pe bunica sa, care i-a insuflat credința și iubirea față de Dumnezeu.

La slujbă au participat oficialități locale, fii ai satului și numeroși credincioși, mulți fiind îmbrăcați în straie populare specifice zonei. Toți copiii și tinerii prezenți au primit cărți duhovnicești din partea ierarhului.

După oficierea Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului a sfințit o cruce din piatră naturală (granit) ridicată în fața casei parohiale.

Scurt istoric

Atestat documentar în 10 mai 1348, satul Câțcău are o îndelungată și bogată istorie care reține numele voievodului Maxim de Câțcău, dar și al altor personalități culturale din epoca recentă, conform hrisovului de la resfințirea bisericii.

Biserica Ortodoxă din Câțcău, cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”, a fost construită între anii 1913-1921, prin purtarea de grijă a preotului Ioan Pașca, sub mistria meșterului Ioan Moldovan din Beclean.

De-a lungul timpului, lăcașul de cult a fost renovat de mai multe ori, fiind resfințit în data de 22 octombrie 1978 de vrednicul de pomenire Arhiepiscop Iustinian Chira, pe atunci Episcop-vicar al Eparhiei Clujului, iar în data de 24 august 1997 de vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania. Începând din 2015, părintele paroh Ioan Mărginean, împreună cu credincioșii parohiei și cu susținerea financiară a autorităților locale și centrale, a demarat lucrări ample de renovare și înfrumusețare. După finalizarea lucrărilor, la data de 21 august 2022, biserica a fost resfințită de către Mitropolitul Andrei al Clujului.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului