În perioada 15-17 octombrie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, s-a aflat la Veria, Grecia, la aniversarea a 112 ani de la nașterea mișcării de eliberare a regiunii de sub jugul Imperiului Otoman, precum și la aniversarea a 30 de ani de arhipăstorire a Mitropolitului Pantelimon de Veria, Naoussa și Kampania.

Sărbătoarea a început marți seară, 15 octombrie, la Biserica „Sfântul Luca” a Mănăstirii „Panagia Dovra” din Veria, cu slujba Vecerniei oficiată de Mitropolitul Hrisostom al Messiniei, în cinstea tuturor sfinților ocrotitori ai orașului Veria, urmată de Acatistul Sfântului Luca al Crimeei.

În dimineața zilei de miercuri, 16 octombrie, ierarhii invitați, în frunte cu episcopul locului, Mitropolitul Pantelimon de Veria, Naoussa și Kampania, au oficiat Sfânta Liturghie la vechea Catedrala Mitropolitană „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Veria. La finalul Liturghiei, în prezența Katerinei Sakellaropoulou, președintele Greciei, a fost oficiată o slujbă de Te Deum, în amintirea mișcării de eliberare a Veriei de sub jugul otoman.

Eveniment aniversar

Miercuri seară, 16 octombrie, a avut loc un eveniment aniversar, cu ocazia împlinirii a 30 de ani de arhipăstorire a Mitropolitului Pantelimon al Veriei, în prezența a numeroși oaspeți, ierarhi, oficialități civile și militare, în frunte cu președintele Greciei, Katerina Sakellaropoulou, care a fost gratulat de IPS Părinte Pantelimon. Manifestarea a cuprins rostirea de alocuțiuni și mesaje de felicitare, un concert de muzică laică și religioasă, precum și lansarea unui volum omagial dedicat Mitropolitului Pantelimon.

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit o alocuțiune și a transmis mesajul de felicitare din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

La finalul serii, în cadrul dineului, Părintele Mitropolit Andrei s-a întâlnit cu președintele Greciei, Katerina Sakellaropoulou, și au purtat un dialog cordial.

La evenimentele aniversare din Veria, ierarhul a fost însoțit de consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, de secretarul eparhial, diac. dr. Eugen Adrian Truța, și de arhim. Grigorie Maja, de la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului