Astăzi, 8 octombrie 2024, se împlinesc trei ani de la trecerea la cele veșnice a Preasfințitului Părinte Vasile Flueraș (Someșanul), Episcop emerit și fost Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, în perioada 1998-2019, care a trecut la Domnul în data de 8 octombrie 2021. Cu o viață dedicată slujirii lui Dumnezeu și aproapelui, Episcopul Vasile s-a remarcat drept un păstor înțelept, milostiv și iubitor de pace, care a îmbinat viața spirituală cu slujirea socială într-o manieră profundă și jertfelnică.

Cu acest prilej, duminică, 13 octombrie, la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, la finalul Sfintei Liturghii, va avea loc o slujbă de pomenire, fiind oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Scurtă biografie

Preasfinţitul Părinte Vasile s-a născut în data de 30 decembrie 1948, în Cluj-Napoca. Din vara anului 1998, în urma propunerii Mitropolitului Bartolomeu, a fost numit Episcop-vicar al Eparhiei Vadului, Feleacului și Clujului şi hirotonit întru arhiereu în 15 august 1998, la Mănăstirea Nicula, de către un sobor de ierarhi, în frunte cu Patriarhul Teoctist Arăpașu.

Pe parcursul celor peste 20 de ani în care a fost Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului (1998-2019), Preasfințitul Părinte Vasile a coordonat activitatea social-misionară a eparhiei, implicându-se cu suflet în proiectele destinate celor aflați în suferință. Dintre acestea, cel mai de seamă este Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din Cluj-Napoca, deschis în 2012, un proiect unic în regiune, care oferă atât suport medical, cât și sprijin duhovnicesc celor aflați la sfârșitul vieții. Episcopul Vasile a fost, de asemenea, implicat în programele sociale ale Arhiepiscopiei, precum cele derulate în cadrul Centrului social-misionar „Sfântul Vasile cel Mare”, destinat copiilor și persoanelor nevoiașe, precum și tinerilor aflați în pericol de abandon școlar.

Ierarhul a fost un apropiat al tinerilor, participând activ la evenimentele organizate de aceștia. În anii 2013 și 2014, Preasfințitul Vasile a parcurs pe jos, alături de tinerii din Asociația Tinerilor Creștini Ortodocși Cluj, cei 17 kilometri din localitatea Iclod până la Mănăstirea Nicula, în cadrul Pelerinajului Tinerilor pe Jos, un eveniment dedicat Maicii Domnului. Prin astfel de gesturi, a reușit să rămână aproape de generațiile tinere, insuflându-le dragostea de credință și de tradiție.

De-a lungul activității sale pastorale, Episcopul Vasile a sfințit numeroase biserici și mănăstiri, și a fost decorat cu Ordinul Meritul Cultural în grad de Comandor, pentru contribuțiile sale deosebite la viața religioasă și socială a comunității. În anul 2013, la aniversarea vârstei de 65 de ani, a publicat prima sa carte, „Experiența vieții cu Hristos”, în care a adunat 65 de cuvinte de învățătură, rostite de-a lungul anilor.

Născut la 30 decembrie 1948 în Cluj-Napoca, într-o familie modestă, Episcopul Vasile a urmat o carieră lungă și plină de devotament în slujba Bisericii. A fost hirotonit întru preot în 1976, iar în 1998, la Mănăstirea Nicula, a fost hirotonit arhiereu de către un sobor de ierarhi condus de Patriarhul Teoctist. După o viață dedicată slujirii aproapelui și după o lungă suferință, a trecut la Domnul pe 8 octombrie 2021, la vârsta de 72 de ani, fiind înmormântat în cripta ierarhilor din demisolul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca.